Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Kobiecy organizm po menopauzie - przegląd zagrożeń

Szacuje się, że do 2050 roku osiągniemy stan, w którym na całym świecie będzie mieszkać ponad miliard kobiet mających więcej niż sześćdziesiąt lat. Kobiety statystycznie żyją dłużej niż mężczyźni, a to powinno uświadomić osobom związanym z służbą zdrowia, a także ogółowi społeczeństwa, na czym polega menopauza i jaka jest jej specyfika. Skutki menopauzy wpływają przecież nie tylko na same kobiety, ale również na ich otoczenie.

Objawy wazomotoryczne

Objawy wazomotoryczne określane też często jako VMS to problem, który może dotyczyć nawet 85 procent kobiet przechodzących menopauzę, przy czym przyczyny schorzenia nadal nie są nam w pełni znane. Co gorsza, umiarkowane lub silne uderzenia gorąca mogą utrzymywać się przez lata. Oczywiście, nie oznacza to, że mamy do czynienia z problemem, którego nie da się rozwiązać. Do dziś najskuteczniejszym sposobem leczenia wydaje się hormonalna terapia zastępcza, nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, na jakie mogą zdecydować się kobiety.

Zanik pochwy i wulwy

Tkanka sromowo-pochwowa nie zanika z dnia na dzień, z czasem jednak można zaobserwować to, że organizm kobiety produkuje coraz mniej potrzebnego jej estrogenu. I ten problem nie jest wcale niecodzienny i dziś można zakładać, że w mniej lub bardziej poważnej formie dotknie nawet co drugą kobietę po menopauzie. Szacunki i tak wydają się zaniżone. Wiele kobiet nie zgłasza się w ogóle z tym problemem do lekarza wychodząc z błędnego założenia, że jest on mało istotny, a tym samym poświęcanie mu nadmiernej uwagi nie ma sensu. Nie brakuje tez przypadków błędnie zdiagnozowanych. Problem jest złożony i nie można go rozwiązać jednym posunięciem, oczywiste wydaje się jednak to, że jednym z najskuteczniejszych rozwiązań wydaje się skierowana do kobiet kampania informacyjna. Powinna ona informować, że mamy do czynienia z przewlekłym schorzeniem, które, gdy nie jest leczone, prowadzi do poważnych dysfunkcji seksualnych. Co szczególnie ważne, problem ten można dziś rozwiązać nie tylko skutecznie, ale i stosunkowo szybko.

Podobnie, jak ma to miejsce, w przypadku innych schorzeń dających o sobie znać po menopauzie, najlepszym rozwiązaniem wydaje się i w tym przypadku hormonalna terapia zastępcza. Popularne jest także leczenie z wykorzystaniem lasera skuteczne zwłaszcza, jeśli ma charakter pomocniczy.

Powracające zakażenia dróg moczowych

Ryzyko rozwoju chorób dróg moczowych wzrasta o 1 procent w każdym roku życia kobiety, jaki upływa od momentu menopauzy. Na szczęście, również w tym przypadku mamy do czynienia z problemem, który może być skutecznie leczony, istnieje przy tym również szereg zaleceń profilaktycznych, których przestrzeganie przyczynia się do tego, że problem, nawet jeśli nie znika, może być mniej dotkliwy, podobnie skuteczna profilaktyka może okazać się także w kontekście innego schorzenia stanowiącego poważne zagrożenie dla kobiet po menopauzie, a więc w odniesieniu do choroby sercowo-naczyniowej., wyjątkowo częstego powodu zgonu u kobiet, które mają za sobą menopauzę.