Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Ile wody powinno pić dziecko w ciągu dnia?

Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do tego, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jest to także ogromnie ważne w przypadku dzieci, które zdecydowanie szybciej odwadniają się niż osoby dorosłe. Organizm nie magazynuje bowiem wody, dlatego każda jej utrata musi być natychmiast zaspokojona. O podawaniu dzieciom odpowiedniej ilości wody trzeba pamiętać nie tylko podczas upałów, ale również w ciągu całego roku.

Odpowiednie nawodnienie to podstawa zdrowia

Woda to jeden z podstawowych składników, bez którego komórki organizmu nie mogą prawidłowo funkcjonować. W ciągu dnia tracimy ją na skutek procesów zachodzących w ciele, a także aktywności fizycznej. Woda pomaga usuwać zbędne składniki przemiany materii i jest niezbędna do prawidłowej pracy mięśni oraz stawów. Głównym objawem tego, że potrzebujemy dodatkowego nawodnienia jest przede wszystkim uczucie pragnienia. Jednak organizm już wcześniej może wysyłać oznaki tego, że konieczne jest uzupełnienie płynów. Należy do nich najczęściej uczucie zmęczenia, ból głowy, problemy z koncentracją oraz ogólna ospałość. 

Niemowlęta, które przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia są karmione mlekiem matki nie muszą być dodatkowo nawadniane. Jest to bowiem w pełni wartościowy pokarm, który oprócz niezbędnych do funkcjonowania oraz rozwoju organizmu zapewnia także właściwy poziom nawodnienia. W momencie gdy dziecko przechodzi na rozszerzoną dietę lub podawane mu jest od początki mleko modyfikowane konieczne jest podawanie wody. Do momentu ukończenia przez dziecko 1 roku życia zaleca się podawanie 800-1000 ml płynów dziennie. Dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat potrzebują już około 1250 ml wody. Wraz z rozwojem dziecka zwiększa się także jego zapotrzebowanie na płyny i w wieku 4-6 lat wynosi 1700 ml, a dzieci powyżej 6 lat powinny już przyjmować dziennie około 2 litrów wody. 

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płyny powinny być przyjmowane regularnie w ciągu dnia niewielkimi porcjami. Oprócz kluczowej roli jaką odgrywa woda w prawidłowy działaniu mózgu, mięśni oraz innych układów wpływa także na utrzymanie właściwej temperatury ciała. Chłodzi je, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka oraz ogrzewa, gdy na zewnątrz jest chłodno. Długotrwałe odwodnienie organizmu może mieć bardzo negatywne dla zdrowia skutki. 

bidon / butelka na wodę

Bidon przypomni dziecku o piciu wody w szkole

Kontrolowanie ilości spożywanej przez dziecko wody w pierwszych latach jego życia jest dość łatwe, ponieważ rodzice mogą samodzielnie sprawdzać ilość podawanych płynów. Jednak problem zaczyna się w momencie, gdy pociecha idzie do szkoły. Ciężko jest wtedy rodzicom kontrolować to, ile wody w ciągu dnia przyjmuje ich dziecko. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zaopatrzenie pociechy w bidon, który zdecydowanie ułatwi picie odpowiedniej ilości wody.

Wybierając dla swojego dziecka bidon warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także materiały, z jakich został wykonany. Powinny być one wykonane z trwałych, a zarazem w pełni bezpiecznych dla zdrowia tworzyw. Niektóre modele są dodatkowo stworzone z materiałów, które nadają się do ponownego recyklingu, co z kolei przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Bidony dla dzieci są świetnym uzupełnieniem szkolnej wyprawki każdego ucznia.

Zakup bidonu jest świetnym sposobem nie tylko na przyjmowanie przez dziecko odpowiedniej ilości wody, ale także metodą na to, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dzięki temu, że wystarczy go napełnić przefiltrowaną wodą lub niesłodzonym sokiem owocowym unikniemy konieczności kupowania napojów. Dziecko będzie zawsze miało napój pod ręką i będzie mogło sięgać po niego, gdy tylko poczuje taką potrzebę. Pozwoli to kontrolować to, co pije nasze dziecko. 

Wybierając bidon warto zdecydować się na taki o sporej pojemności wynoszącej 0,5 litra lub 0,7 litra, a nawet 1 litra. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile wody podczas pobytu w szkole przyjęło nasze dziecko i w razie potrzeby uzupełnić tę ilość po powrocie do domu. Duży wybór bidonów sprawia, że każde dziecko znajdzie model, który idealnie spełni jego oczekiwania. Są to wiec nie tylko niezwykle przydatne akcesoria, ale również modny gadżet. Bidon można zabrać ze sobą nie tylko do szkoły, ale będzie on niezastąpiony również podczas wycieczki czy wyprawy rowerowej oraz w czasie treningów. Dzięki niemu dziecko polubi częste picie wody, co pomoże prawidłowo nawodnić młody organizm. Warto przekonywać do częstego picia wody już najmłodsze dzieci, ponieważ pozwoli to wyrobić nawyk na przyszłość, dzięki czemu w starszym wieku nie będą mieć z tym problemu.