Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Jak dbać o oczy podczas pracy na komputerze?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ochrona oczu podczas pracy na komputerze. Ochrona oczu może powodować problemy z akomodacją, słabą ostrość widzenia, bolące i piekące oczy oraz inne problemy, takie jak zespół suchego oka, słaba ostrość widzenia. Podczas pracy przy komputerze jesteśmy przyklejeni do monitora. Zmniejsza się również częstotliwość mrugania. Każda osoba, która pracuje przy komputerze powinna nauczyć się jak dbać o swoje oczy.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla ochrony oczu jest odpowiednie stanowisko pracy. Monitor powinien znajdować się w odległości od 50 do 70 cm od oczu. Monitor powinien być umieszczony w taki sposób, aby był czytelny i widoczny nieco poniżej oczu. Dobrze jest, aby środek monitora znajdował się w odległości mniejszej niż 10-20 cm od linii oczu.

Stanowisko pracy powinno mieć dostęp do naturalnego światła. Jeśli to możliwe, najlepiej ustawić komputer tak, aby był skierowany w stronę okna. Wieczorami można też oświetlać miejsce pracy lampką. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się komfortowym widokiem.

Dobrym pomysłem jest również nawilżacz powietrza, który można umieścić w pobliżu biurka.

Prawidłowo dopasowane okulary i soczewki

W jaki sposób można chronić oczy przed komputerem? Ważne jest, aby wybrać odpowiednie okulary i soczewki. Nawet jeśli Twój wzrok jest dobry, możesz zaopatrzyć się w okulary lub soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi i filtrem blokującym światło niebieskie.

Soczewki kontaktowe powinny przepuszczać tak dużo tlenu, jak to tylko możliwe. Muszą być również tak bogate w wodę, jak to tylko możliwe. Istnieją również soczewki, które mogą być używane przez użytkowników komputerów. Soczewki te, podobnie jak powłoki do okularów, regulują światło i blokują niebieskie światło emitowane przez monitory. W miarę możliwości soczewki należy stosować zamiennie z okularami.

Utrzymywanie właściwego nawilżenia oczu

Krople do oczu powinny być stosowane, jeśli masz suche oczy, podrażnione oczy lub uczucie pod powiekami, które jest piaszczyste. Krople do oczu tymczasowo maskują objawy podrażnienia, ale nie leczą rzeczywistej przyczyny suchości lub podrażnienia oczu. Krople te przyniosą tymczasową ulgę zmęczonym oczom i przyniosą natychmiastową ulgę.

Krople do oczu mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu spowodowane pracą przy komputerze.
Krople do oczu powinny być łatwe w użyciu, dlatego muszą być dostępne w wygodnym pojemniku. Dobrze jest, aby miały datę ważności, która wynosi co najmniej rok od otwarcia. Dobry preparat nie powinien zawierać żadnych konserwantów i może zawierać więcej niż jeden środek nawilżający.

Soczewki kontaktowe mogą zostać uszkodzone przez krople, więc upewnij się, że sprawdzasz, czy krople mogą być stosowane razem. Powinieneś również sprawdzić, czy inne krople do oczu mogą być stosowane jednocześnie z Twoimi soczewkami kontaktowymi. Jeśli tak jest, skonsultuj się z lekarzem. Szukasz dobrego okulisty? Sprawdź na okulista Otwock

Gimnastyka oczu i przerwy w pracy

Jak mogę dbać o swoje oczy podczas pracy? Rób częste przerwy i regularnie ćwicz oczy. Zaleca się, aby po każdej godzinie spędzonej na wpatrywaniu się w monitor robić co najwyżej 5-minutową przerwę. Oto kilka przykładów czynności, które możemy wykonywać, aby chronić nasze oczy.

 • Świadome, częste i regularne mruganie
 • Zakryj oczy dłońmi i odwróć głowę w kierunku słońca, zakrywając oczy dłońmi.
 • Może się zdarzyć, że od czasu do czasu odwrócisz wzrok od komputera i spojrzysz na coś odległego, np. drzewo za oknem,
 • naprzemiennie patrząc na coś bliskiego i dalekiego lub odsuwając obiekt ręką.
 • Możesz łatwo patrzeć w górę, w dół, w prawo lub w lewo, albo robić ósemki.
 • Zrób rysunek koła o nieregularnym kształcie, wyraźnym konturze i powieś go za biurkiem. Jeśli czujesz się zmęczona, "obejdź" kontur kilka razy oczami.
 • Po nawilżeniu oczu możesz zamknąć oczy na około 5 minut.

Dobrym pomysłem jest również poruszenie tematu ćwiczeń podczas rutynowej kontroli. Specjalista może zalecić najlepszy zestaw ćwiczeń, które zapobiegną lub dostosują się do problemu pacjenta.

Właściwa dieta

Warto zainteresować się zdrowym odżywianiem, nie tylko dla wzroku, ale także dla ogólnego samopoczucia i zachowania zdrowia. Ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę. Najlepiej, aby dieta opierała się na sezonowych owocach lub warzywach.

Ważne jest, aby zapewnić zdrowy wzrok poprzez zapewnienie dostępności pewnych substancji w odpowiednich ilościach. Witaminy, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie narządu wzroku to witaminy A, B i C, a także witaminy E i D. Ważne są również kwasy omega 3 i 6. Przyczyny dolegliwości mogą być różne, warto odwiedzić również psycholog Józefów.

Jeśli nie zauważasz żadnych nietypowych problemów, warto przynajmniej raz w roku odwiedzić okulistę. Jednym z czynników ryzyka chorób oczu jest praca przy komputerze powyżej 8 godzin dziennie. Jeśli doświadczasz takich objawów jak:

 • Zmiany w kolorze oczu
 • Spadek ostrości widzenia
 • Zmniejszenie pola widzenia
 • Ciemne kręgi, plamki, migotanie i błyski światła, które można zobaczyć
 • Widoczne pierścienie wokół źródeł światła
 • Podwójne widzenie
 • Ból oczu lub ból promieniujący
 • Często występują infekcje i stany zapalne oczu.

Objawy te mogą być spowodowane zbyt długim czasem spędzonym przed monitorem. Wskazują one jednak również na inne choroby oczu, które mogą powodować trwałą utratę wzroku lub pogorszenie jego jakości.

Więcej artykułów znajdziesz na https://wotwocku.info.