Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

"Król Lew" i podróż z dzieciństwa do dorosłości. Co wiesz o swojej ulubionej bajce?

Myślicie, że wiecie, co tak naprawdę oznacza "Król Lew"? Mogę zagwarantować, że nie. Nawet jeśli widziałeś kilka (lub kilkanaście) tych bajek i dobrze znasz fabułę, to i tak nie załapałeś najważniejszej idei.

Owszem, animacja jest zachwycająca, a zwierzątka urocze. Opowieść o wygnaniu i powrocie też jest wciągająca. Fundament, na którym to wszystko się opiera, jest jednak znacznie mocniejszy. Historia opowiada o chłopcu o imieniu lwica, który przemienia się w człowieka zwanego lwem.

Zobacz także: spokeo.pl

Przemianę można obserwować jako widz.

Choć nie wiem, czy taki był zamysł autorów, to stworzyli oni opowieść o podróży od chłopięcości do męskości. Jasno opisali też procesy, których używam, by pisać o nich na blogu. Ta zbieżność wymaga od nas wspólnej pracy nad tą opowieścią.

Ten artykuł pokaże Ci krok po kroku, co "Król Lew", czasem dość bezpośrednio, mówi.

Dzieciństwo i początek Simby

Narodziny wybawcy dziwnym trafem łączą się z pierwszymi minutami "Króla Lwa". Rafiki (małpa), pokazuje całemu światu młode lwa. Wszystkie inne zwierzęta kłaniają się. Wszyscy chwalą przyszłego króla. Ciekawe jest to, że Simba staje się później wybawcą.

Nas interesują inne rzeczy.

"Król Lew" przedstawia Simbę jako typowego chłopca w dzieciństwie. Choć jest nieco lekkomyślny i zadufany, młodzieniec jest ciekawy otaczającego go świata i chętny do odkrywania jego cudów. Ojciec temperuje jego arogancję. Opiekuje się synem i uczy go wszystkiego, co wiąże się z byciem królem.

Mufasa i Simba

Uczy syna męskości. Przygotowuje go do pełnienia dorosłej roli Simby. Młodzieniec uczy się od ojca, jak panować nad swoimi emocjami. Nie daje się też zwieść dumie, która może go wpędzić w kłopoty.

Jego matka jest gdzieś w tle. Simba nadal jest traktowany przez matkę jak dziecko, ale młodzieniec walczy z nią. Chce być mężczyzną i powoli zbliża się do wieku, w którym ojciec jest najważniejszy.

Simba ma to szczęście, że jego ojciec jest silny w swojej rodzinie. Ponieważ jej syn jest od niej zależny, matka nie sprzeciwia się mężowi.

Simba, pod czujnym okiem ojca, powoli staje się mężczyzną - silnym i mądrym, ale też opanowanym.

Kiedy ojciec umiera

Życie Simby zostaje zniszczone przez śmierć Mufasy, jego ojca. W mgnieniu oka traci zarówno mapę, jak i drogę do męskości. Jest zagubionym chłopcem.

"Król Lew" kreuje Simbę na czarny charakter i to on, jak wszyscy wiemy, jest odpowiedzialny za śmierć Mufasy. W prawdziwym życiu wygląda to zupełnie inaczej. To nie źli wujkowie odbierają synów ojcom, ale matki. Chłopcy nigdy nie dorastają z powodu kobiet.

Pamiętaj, że śmierć nie musi być dosłowna, jak w bajce. Możesz też odciąć wszelkie więzi z ojcem.

Jaki jest efekt tego wszystkiego? Kontynuujmy wątek. Dowiemy się.

Śmierć króla lwów Mufasy

Wraz z ojcem Simba stracił nie tylko szansę na bycie mężczyzną, ale także swoją tożsamość. To prawie tak, jakby ktoś zabrał duszę dziecka. Animatorzy pokazują scenę na wolności, jak Simba jest zmuszony umrzeć w środku. To prawie zabija lwicę.

Prawie, bo wtedy na ratunek przybywają Timon lub Pumbaa.

Kim są Timon i Pumba, zapytacie? Żeby było jasne, nie chodzi mi o guźca i surykatkę. Ale o ich symbolice. To proste.

Ci dwaj to hedonizm, czyli zabawa. Simba, który jest wewnętrznie martwy, szybko zstępuje w wir pełen bezmyślnej przyjemności.

Czyż nie tak właśnie postępują ludzie, którzy chcą wypełnić wewnętrzną pustkę. Wielu z nas doświadczyło takiego epizodu. Wszyscy doświadczyliśmy takiego epizodu. Zalewaliśmy nasze wewnętrzne konflikty alkoholem, jedliśmy, braliśmy narkotyki lub szukaliśmy przyjemności w objęciach kogoś innego. Niektórzy ludzie kontynuują tę pogoń do końca życia.

Simba robi dokładnie to samo.

Historia "Król Lew" pokazuje, że Simba urósł fizycznie, ale wewnętrznie nic się nie zmieniło. Simba nadal jest dzieckiem, które uwielbia bawić się z przyjaciółmi i nie chce spędzać czasu na prowadzeniu sensownego życia. Odmawia dorastania, bo dorosłość polega na stawianiu czoła własnym demonom. Z jego własnymi demonami.

Kiedy poznaje Nalę, wszystko się zmienia.

Na tym etapie Nala, jego przyjaciółka z dzieciństwa, jest bardziej męska niż Simba. W tym sensie, że charakteryzuje się rozwagą, dokładnie myśli o przyszłości, stara się być dobrym lwem (człowiekiem) i cechuje ją roztropność.

Wyraźnie cieszy się na spotkanie ze swoją ukochaną z dzieciństwa. Widzimy, że nadal kocha Simbę. Szybko traci zainteresowanie Simbą.

Mówi Simbie, że jest potrzebny. Błaga go, aby uratował swoje królestwo. Simba odpowiada: "Nie, oni sobie z tym poradzą." Wolałbym zapalić blanta z moimi kumplami. Proponuje nawet Nali, żeby poszła z nim do Nibylandii (a la "Król Lew")

Nala patrzy na niego, jakby był głupi. Odchodzi i mówi: "Wybacz, ale potrzebujemy mężczyzny, a nie chłopca". Simba dostaje tandetę.

To jest, mimo wszystkich przeciwności, najlepsza rzecz, jaka mu się kiedykolwiek przytrafiła. Po raz pierwszy zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak.

Do swojego ojca

Po przebudzeniu z koszmaru nie ma już odwrotu. Simba zobaczył prawdę i zrozumiał, że puste przyjemności nie są już satysfakcjonujące. To nie był sposób na wypełnienie wewnętrznej pustki.

Zaczyna zastanawiać się nad sobą i szukać odpowiedzi. Podczas samotnego, nocnego spaceru specjaliści od animacji ujawniają jego stan.

Powiedzenie "Kiedy uczeń jest gotowy, przychodzi mistrz"? Jest to prawda zarówno w bajkach, jak i w życiu.

Rafiki w końcu spotyka Simbę. Po zabawnej dyskusji małpa informuje Rafikiego, że się zgubił. Mówi mu, żeby poszedł się odszukać.

Jak Simba to robi?

Król lew wraca do domu, do swojego ojca
Wraca do swojego ojca. Przywraca więź, którą miał z ojcem jako dziecko. Odzyskuje swoją tożsamość i spokój. Wypełnia dziurę, którą czuł od dzieciństwa.

Uświadamia sobie, że jego ojciec jest w nim. Teraz wie, kim jest.

Ta historia ma silny wpływ chrześcijański.

Wróćmy do sedna sprawy.

Simba wreszcie się przebudził. Nie wróci już do swojego sennego hedonizmu. Nie mógłby, nawet gdyby chciał. Odzyskał swoją męskość i mentalność prawdziwego mężczyzny.

Wyrusza, by odzyskać królestwo.

Finał

W finale Simba pokonuje swojego złego wuja. Odzyskuje tron, uwodzi kobietę i naprawia wszystkie szkody. Standardowa historia o bohaterze.

Zauważcie, jak nie tylko przywraca królestwu dawną świetność, ale też zachęca do działania Timona, Pumbę i innych. Tak właśnie dzieje się, gdy chłopiec odzyskuje męskość i staje się prawdziwym mężczyzną. Jest on światłem, które budzi innych.

No dobrze, ale co tak naprawdę mówi nam "Król Lew"?

To jest tak ważne, że musisz pogodzić się ze swoim ojcem, bo inaczej nigdy nie będziesz mężczyzną. To jest główne przesłanie. To jest coś, o czym pisałem na blogu wiele razy. Twój ojciec jest kluczem do odblokowania twojej prawdziwej natury i tożsamości. Zawsze tak było i będzie, choć świat o tym zapomina.

Ta sama droga dotyczy kobiet. Mogą one odzyskać spokój i pokonać swoje emocjonalne piekło poprzez ponowne nawiązanie kontaktu z ojcem, którego kochają.

Więcej na: https://spokeo.pl/film