Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Obgryzanie paznokci jest niebezpieczne podczas COVID-19. Jak się powstrzymać?

Koronawirus pojawił się pod koniec 2019 roku w Wuhan w Chinach, skąd stopniowo rozprzestrzenił się na prawie wszystkie kraje. Wtedy nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy ze skali zagrożenia.

Co to jest koronawirus

Koronawirus swoją nazwę zawdzięcza budowie molekularnej - pod mikroskopem wygląda jak korona słoneczna. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez unoszące się w powietrzu kropelki i kontakt z wydzielinami chorego. Naukowcy twierdzą również, że możliwe jest zakażenie przez kontakt z przedmiotami, które są zakażone. Wirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni, chociaż mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach. Według WHO okres inkubacji COVID-19 wynosi od 1 do 14 dni, ale w zależności od czynników i okoliczności może sięgać 28 dni.

Covid a obgryzanie paznokci

Zwyczaj obgryzania paznokci i zadziorów może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Wirus może osiedlać się na powierzchniach naszych rąk i paznokci i żyć na nich do 3 dni. Dlatego, jeśli dotkniesz klamek, poręczy, klawiatur lub innych przedmiotów, najpierw umyj ręce. Obgryzanie paznokci jest niebezpieczne nie tylko z powodu koronawirusa. Ten nawyk psuje kształt paznokci, pogarsza stan szkliwa i dziąseł zębów, a także może powodować zaburzenia odżywiania, ponieważ pod paznokciami gromadzi się wiele niebezpiecznych drobnoustrojów.

Zapobieganie

Aby pozbyć się tego nawyku, obetnij krótko paznokcie i nałóż na dłonie pachnący krem nawilżający, który przypomni ci, aby nie gryźć palców. Innym sposobem jest zastąpienie złego nawyku dobrym. Użyj piłki antystresowej, aby odwrócić uwagę od chęci odgryzienia zadziorów. Regularnie przycinaj paznokcie. Im krótszy paznokieć, tym trudniej go gryźć. Profesjonalny manicure pomoże ci uniknąć obgryzania paznokci. Aby rozstać się z paskudnym nawykiem, możesz pokryć paznokcie żelem lub akrylem są dość trudne do odgryzienia. Używać specjalnych polew o gorzkim smaku. Istnieją lakiery i emalie przeciw obgryzaniu paznokci. Produkty te są sprzedawane zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Załóż rękawiczki lub zaklej paznokcie. W tym przypadku fizycznie nie możesz dostać się do paznokci. Obserwuj siebie. Spróbuj zrozumieć, w jakich sytuacjach lub w jakim stanie emocjonalnym wkładasz ręce do ust. Być może prowokuje cię nierówna krawędź paznokcia lub zadziorów, a może po prostu jesteś znudzony lub niespokojny. Znajdź przyczynę, a zapanowanie nad sobą będzie o wiele łatwiejsze. Zmień nawyk na inny. Trzymaj częściej coś w dłoniach - przytulaj antystresową zabawkę, baw się monetą między palcami lub po prostu klikaj wiecznym piórem. Zamiast paznokci skubnij jabłko lub gumę do żucia. Krótko mówiąc, zajmuj usta i ręce czymś mniej szkodliwym. Czasami obgryzanie paznokci sygnalizuje przeciążenie psychiczne lub emocjonalne. Jeśli próbowałeś już wszystkiego, ale nawyk jest silniejszy niż ty, skontaktuj się z lekarzem. Być może niezbędna jest tutaj terapia psychologiczna, a w skrajnych przypadkach zastosowanie specjalistycznych środków farmakologicznych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy obgryzanie paznokcie odbywa się na tle nerwowym.