Zmarszczki są naturalnym elementem procesu starzenia się, który prędzej czy później dotyka każdego z nas. Zmaganie się z nimi nie musi jednak...
Czytaj WięcejCo należy wiedzieć o badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi
Badania przesiewowe w kierunku raka piersi obejmują regularne badania mammograficzne (zwykle raz na 2-3 lata) kobiet w wieku 50-70 lat. W przypadku wykrycia podejrzanych zmian w gruczole sutkowym, po tym badaniu wykonuje się biopsję lub usunięcie części gruczołu.
Czynniki ryzyka
Badania epidemiologiczne zidentyfikowały kilka czynników ryzyka raka piersi (BC):
• wiek powyżej 40 lat;
• wczesna miesiączka;
• późna menopauza (ryzyko jest 2 razy wyższe u kobiet z menopauzą w wieku 55 lat);
• brak porodu zwiększa szansę o 30%;
• późna pierwsza ciąża (ryzyko jest większe o 40% przy pierwszej ciąży po 30 latach);
• przyjmowanie egzogennych estrogenowych środków antykoncepcyjnych przez ponad 4 lata;
• otyłość;
• nadużywanie napojów alkoholowych.
Analiza badań z randomizacją wykazała, że przesiewowe badania mammograficzne kobiet w wieku 50-69 lat zmniejszają śmiertelność z powodu raka piersi o 20-25%. Analiza badań z udziałem 500 000 kobiet wykazała 25% zmniejszenie śmiertelności w grupie eksperymentalnej. Wśród kobiet, które faktycznie wzięły udział w badaniu, śmiertelność spadła o 30-35%. W Stanach Zjednoczonych badania przesiewowe kobiet w wieku 40-69 lat doprowadziły do tego, że w 80% przypadków rozpoznaje się guz mniejszy niż 2 cm.
Przebieg
Do badań przesiewowych nie używa się ultradźwięków. Ta metoda może być dodatkowo zastosowana w celu wyjaśnienia diagnozy. W USA i Europie rośnie rola NMR w badaniach przesiewowych raka piersi. Czułość NMR jest wyższa niż mammografii. Samobadanie nie może być stosowane jako metoda badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Kobiety, które wykonują samokontrolę, powinny otrzymać takie same zalecenia dotyczące regularnej mammografii, jak wszystkie inne. Sama mammografia to rodzaj badania rentgenowskiego, w którym prześwietlenie piersi wykonuje się w dwóch projekcjach na specjalnym aparacie - mammografie. Mammografia może wykryć bardzo małe guzy piersi - do 0,5 cm, a nawet mniejsze.
Które kobiety nie są badane pod kątem raka piersi?
Jeśli kobieta nie ma dziedzicznej predyspozycji do raka piersi (ma kilku krewnych z wczesnym rozwojem raka piersi i jajnika), wówczas badanie przesiewowe przed 50 rokiem życia jest niezalecane. Wynika to z faktu, że guzy w tym wieku są rzadkie, a gruczoł mleczny ma strukturę utrudniającą rozpoznanie raka. U bardzo starszych kobiet (powyżej 70. roku życia) nie przeprowadza się również badań przesiewowych, gdyż w tym wieku bardzo często wykrywa się tzw. guzy „nieistotne klinicznie”, tj. guzy, które nie są szkodliwe dla życia kobiety.
Jakie są korzyści z badań przesiewowych w kierunku raka piersi?
Wiele badań z wykorzystaniem przesiewowych badań mammograficznych wykazało 20-30% zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi. Pomimo toczącej się debaty wśród naukowców, większość z nich uważa, że badania przesiewowe w kierunku raka piersi przynoszą więcej korzyści niż szkody.
Czy są jakieś wady badań przesiewowych w kierunku raka piersi?
Jak w przypadku każdego badania przesiewowego, wadą badań przesiewowych w kierunku raka piersi jest identyfikacja „nieistotnych” nowotworów, które nigdy nie zostałyby wykryte (a zatem leczone) bez badań przesiewowych. Ponadto fałszywie dodatnie wyniki mammografii mogą prowadzić do „niepotrzebnych” dodatkowych badań.