Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Zmiany sutków w okresie ciąży?

Bezpośrednio po zapłodnieniu w ciele kobiety zaczynają zachodzić zmiany, które wpływają na absolutnie wszystkie narządy i układy. Kobieca pierś nie jest wyjątkiem, dlatego też w okresie ciąży przechodzi szereg przemian, które wpływają na jej wielkość, stan komórek gruczołowych, wygląd i zdolność do karmienia. Co dzieje się z gruczołami mlecznymi podczas ciąży? Jakie zmiany w obrębie piersi są charakterystyczne dla różnych okresów ciąży?

Przyczyny zmian piersi w czasie ciąży

W czasie ciąży główną przyczyną zmian piersi jest wzrost poziomu hormonów w organizmie. W procesie biorą udział następujące hormony:

• Estrogen i progesteron, które są wytwarzane w zwiększonej ilości przez łożysko, oddziałują bezpośrednio na gruczoły sutkowe. Pod ich działaniem kobieca pierś zostaje przygotowana na okres poporodowy - zwiększa się tkanka gruczołowa, czasowo blokowana jest laktacja.

• Prolaktyna zaczyna być wytwarzana pod wpływem estrogenu, ze znaczną kumulacją. Do zadań prolaktyny należy kontrola dojrzewania gruczołu mlekowego i powstawania mleka matki. Po porodzie, kiedy poziom estrogenu i progesteronu gwałtownie spada, prolaktyna wyzwala aktywną produkcję mleka matki.

• Oksytocyna jest aktywnie wytwarzana podczas laktacji, kiedy dziecko zaczyna ssać. Hormon pozwala usunąć mleko z piersi i utrzymać wysoki poziom prolaktyny.

To od działania prolaktyny, oksytocyny i progesteronu zależą ważne zmiany w gruczołach sutkowych. Dzięki zwartemu działaniu wymienionych hormonów przyszła mama będzie mogła karmić swoje dziecko najlepszym pożywieniem - mlekiem matki.

Co dzieje się z piersią podczas ciąży?

Po zapłodnieniu komórki jajowej i jej przywiązaniu do ściany macicy całe ciało kobiety zostaje przygotowywane do nowej sytuacji, a efektem są zmiany w gruczołach mlecznych. Te zmiany obejmują:

• powiększenie objętości gruczołów mlecznych;

• zwiększona wrażliwość i pojawienie się bólu;

• ciemnienie kręgów otoczki (obszar wokół sutków);

• pojawienie się wydzieliny z sutków;

• tworzenie sieci żylnej na klatce piersiowej.

Gruczoły mleczne zaczynają się powiększać od pierwszych dni ciąży. Średnio przez cały okres ciąży pierś może wzrosnąć o 2-3 rozmiary. Dlatego w tym czasie kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację gruczołów mlecznych, co pomoże zachować ich kształt i zapobiegnie powstawaniu rozstępów w przyszłości. Należy używać specjalnych biustonoszy i kremów, warto też pamiętać o zestawie ćwiczeń fizycznych na klatkę piersiową i nauczyć się masować piersi. Jednym z wczesnych objawów ciąży jest zwiększona wrażliwość i ból w klatce piersiowej. Często przyszła mama zauważa drętwienie, mrowienie lub swędzenie gruczołów mlecznych, co świadczy o ich przygotowaniu do laktacji. Ponadto zmiany rozciągają się na sutki, które ciemnieją wraz z otaczającymi je otoczkami. Średnica otoczki może wzrosnąć nawet do 5 cm, podczas gdy długość brodawek w większości przypadków dochodzi do 1-1,3 cm. W ostatnich tygodniach ciąży kobieta zaczyna zauważać pojawienie się wydzieliny z sutków. Tak pojawia się wydzielina, która jest niezbędna niemowlętom w pierwszych dniach ich życia. Jeśli takie wydzielanie staje się obfite, zaleca się stosowanie wkładek laktacyjnych. U większości kobiet sieć żylna wystaje na powiększoną pierś, co jest spowodowane zwiększonym przepływem krwi. Znika po porodzie i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Zazwyczaj ból i tkliwość w klatce piersiowej ustępują po pierwszych tygodniach ciąży.