Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Okres okołomenopauzalny i jego wyzwania

Perimenopauza to stosunkowo nowe określenie. Zwraca ono naszą uwagę na okres przypadający od ośmiu do dwóch lat przed menopauzą oraz rok po ostatniej miesiączce. Okazuje się, że nie jest to prosty czas dla kobiecego organizmu, który już nastawiony jest na radzenie sobie z czekającymi na niego zmianami. Kobiety w tym okresie znajdują się w różnym wieku, statystycznie jednak mają wówczas od czterdziestu do pięćdziesięciu lat. Jest to czas szczególny przede wszystkim dlatego, że jego trwanie oznacza głębokie zmiany reprodukcyjne i hormonalne w kobiecym organizmie.

Okres okołomenopauzalny a zdrowie psychiczne i fizyczne

Czas okołomenopauzalny może być szczególnie niebezpieczny tak dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego kobiety. Co więcej, jest on w stanie wywołać negatywny wpływ także na relacje w związku nawet, jeśli do tej pory był on postrzegany jako stabilny. Nie ma w tym przypadku. Lekarze są zdania, że przynajmniej część winy można zrzucić na wahania hormonalne, w tym zwłaszcza te, które dotyczą poziomu estradiolu i progesteronu. Wśród objawów, które można z nimi wiązać zalicza się między innymi: depresję i wahania libido, neurowegetatywne objawy naczyniowo-ruchowe takie, jak choćby gorące rumieńce, wzrost apetytu, w tym zwłaszcza zwiększony apetyt na słodycze, także tak zwane choroby współistniejące takie, jak choćby niedokrwistość wywołana przede wszystkim spadkiem poziomu żelaza. Do tego konieczne jest dodanie zmian, jakie w tym czasie często zachodzą w kobiecym trybie życia. Pojawia się choćby niechęć do aktywności fizycznej oraz problemy z zasypianiem.

Antykoncepcja okołomenopauzalna

W okresie poprzedzającym menopauzę kobieca płodność spada, należy jednak pamiętać, że panie nadal są zdolne do zajścia w ciążę. Okazuje się przy tym, że zdecydowana większość takich ciąż nie jest planowana. Rozwiązaniem może okazać się antykoncepcja, choć warto pamiętać o tym, że jej dobór nie powinien być przypadkowy. Co ciekawe, odpowiednio dobrana antykoncepcja posiada jeszcze jedną zaletę, której nie sposób jest ignorować. Okazuje się, że jest ona w stanie zmniejszyć szereg objawów psychoseksualnych, które są tak niekorzystne dla tego okresu.

Wśród wielu kobiet ciągle popularne jest przekonanie, że w pewnym wieku stosowanie złożonych, doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest już zalecane. Okazuje się jednak, że kolejne badania nie dostarczają nam dowodów mogących potwierdzić tę tezę. Co więcej, czasem takie środki są w stanie zdziałać wiele dobrego. Nie powinniśmy zapominać o tym, że charakterystyczne dla okresu okołomenopauzalnego są zarówno nieregularne miesiączki, jak i obfite krwawienia. Złożona antykoncepcja doustna okazuje się dużym wsparciem w zwalczaniu tego rodzaju problemów. Co więcej, może też obniżyć ryzyko wystąpienia raka macicy, jajnika, a nawet jelita grubego. Oczywiście, leki powinny być stosowane z przepisu lekarza, a ich stosowanie musi być kontrolowane. Lekarze nie mają wątpliwości, że u pacjentek po czterdziestym roku życia tabletki podnoszą ryzyko wystąpienia raka piersi, z którym jednak można dziś sobie szybko poradzić rozpoznając go w odpowiednim czasie.