Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Zaśniad groniasty - specyfika choroby

Ciąża jest czasem, w którym kobiety są narażone na szereg chorób i dolegliwości. Nic więc dziwnego, że tak wiele uwagi poświęca się regularnym badaniom oraz kontrolom lekarskim umożliwiającym szybką diagnozę schorzenia oraz rozpoczęcie leczenia. Jedną z tych chorób, które u ciężarnych pojawiają się najczęściej, jest zaśniad groniasty. Czas więc uzupełnić wiedzę na jego temat.

Zaśniad groniasty – co to takiego?

Zaśniad groniasty znany jest również jako niezłośliwa postać choroby trofoblastycznej i jest jednym z tych schorzeń, które najczęściej pojawiają się wśród kobiet w ciąży. Przyczyną choroby może być zapłodnienie komórki jajowej nie przez jeden, ale przez dwa plemniki, choć zdarza się i tak, że wywołują ją inne nieprawidłowości mające miejsce podczas zapłodnienia. Co ciekawe, podczas gdy zaśniad groniasty atakuje statystycznie jedną na tysiąc Europejek, w Afryce chorobę tę diagnozuje się u jednej na sto kobiet w ciąży. Choroba może przyjmować postać całkowitą oraz częściową. W skrajnych przypadkach dochodzi do jej zezłośliwienia i przerodzenia się w raka kosmówki. Tu mamy już do czynienia z bardzo niebezpiecznym schorzeniem mającym skłonność do przerzutów na inne organy.

Zaśniad groniasty i jego przyczyny

Zaśniad groniasty może mieć co najmniej kilka przyczyn i właśnie od nich zależy to, z jakiego rodzaju chorobą będziemy mieli do czynienia. Jeśli więc jeden lub dwa plemniki zapłodnią pustą komórkę jajową, możemy mówić o zaśniadzie groniastym całkowitym. Jeśli jednak dwa plemniki zapłodnią komórkę jajową z materiałem genetycznym, pojawia się zaśniad groniasty częściowy.

Objawy zaśniadu groniastego

Rodzaj choroby wpływa również na to, w jaki sposób się ona objawia. Jeśli więc mamy do czynienia z zaśniadem groniastym całkowitym przeważnie można zaobserwować nieprawidłowy rozwój łożyska. Zmiany zachodzą także w macicy, gdzie pojawiają się torbiele sporej wielkości oraz pęcherzyki. Objawy całkowitego zaśniadu groniastego mogą przypominać poronienie. Zwykle pacjentka zmaga się z silnymi wymiotami, zatruciem ciążowym oraz krwawieniem, do którego dochodzi z dróg rodnych. Choroba przeważnie daje o sobie znać w czwartym lub piątym miesiącu ciąży.

Zaśniad groniasty częściowy przypomina stan opisywany w medycynie jako poronienie niedokonane. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest brązowa wydzielina, która wydostaje się z dróg rodnych, może jednak okazać się również, że choroba doprowadzi do przedwczesnego porodu.

Jak wygląda diagnostyka?

Rozpoznanie choroby jest możliwe przede wszystkim dzięki przeprowadzeniu badań USG. Jeśli chorobą jest zaśniad groniasty całkowity, zdjęcie uzyskane podczas badania jest wyjątkowo charakterystyczne i określane często jako zamieć śnieżna. Potwierdzeniem diagnozy może być też badanie macicy z wykorzystaniem mikroskopu, bo już na tym etapie można dostrzec nie tylko torbiele, ale i pęcherzyki trofoblastu. W przypadku zaśniadu groniastego częściowego, badanie poza zamiecią śnieżna wskazuje też częściowo rozwinięty płód.

Zaśniad groniasty – leczenie

Jedyną skuteczną metodą wyleczenia zaśniadu groniastego jest usuniecie go. Cel ten można osiągnąć na kilka sposobów, najczęściej jednak zalecane jest łyżeczkowanie jamy macicy i kanału szyjki macicy. Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością zarówno w odniesieniu do zaśniadu groniastego całkowitego, jak i częściowego. Już po jego usunięciu konieczne jest badanie histopatologiczne. Tylko dzięki niemu można stwierdzić, czy zaśniad zdążył przekształcić się w raka kosmówki. Jeśli mamy do czynienia z cięższym przypadkiem, może okazać się, że jedynym rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania jest usunięcie macicy.

Po wyłyżeczkowaniu macicy nie możemy obejść się bez regularnej kontroli lekarskiej. Podstawą są regularne badania USG, zalecane są jednak również badania ginekologiczne oraz badania, których celem jest sprawdzanie, jakie jest stężenie beta podjednostki gonadotropiny kosmówkowej. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, przynajmniej przez rok po zabiegu powinna przyjmować antykoncepcję hormonalną.

Kosmówczak – zaśniad groniasty w złośliwej postaci

Statystyka mówi, że zmiana zaśniadu groniastego w kosmówczaka jest stosunkowo rzadka i mamy z nią do czynienia w 2-4 procent przypadków. Nowotwór jest jednak na tyle niebezpieczny, że nawet tych, pozornie uspokajających, liczb nie powinniśmy ignorować. Nic więc dziwnego, że ważne jest wykonanie badań histopatologicznych, dzięki którym możemy zyskać wiarygodną odpowiedź na pytanie o to, czy mamy do czynienia z postacią złośliwą, czy też nie. Kosmówczak znany jest z tendencji do tworzenia przerzutów. Te najczęściej atakują wątrobę, choć zdarzają się też przerzuty na płuca oraz nerki. Kosmówczak najczęściej wiązany jest z zaśniadem groniastym, może jednak być konsekwencją poronienia oraz ciąży. Przeważnie sygnałem alarmowym świadczącym o jego obecności jest powiększona macica, interwencji lekarskiej wymaga jednak również krwawienie z dróg rodnych, które utrzymuje się przez cały czas nawet, jeśli nie jest intensywne. Nie można jedna zapominać o tym, że nowotwór ten ma tendencję do przerzutów, objawy mogą więc dotyczyć także innych organów.

Dowiedz się więcej o zaśniadzie groniastym i sposobie leczenia na https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/zasniad-groniasty/18781.