Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Szczepienia na grypę a Covid-19

Epidemia grypy to powszechne zjawisko sezonowe, ale w 2020 roku taka epidemia przebiegała na tle pandemii COVID-19. Wiele systemów opieki zdrowotnej działa już na pełnych obrotach i nie ma dodatkowego czasu ani środków na zwalczanie grypy. Te dwie choroby są często trudne do rozróżnienia na podstawie samych ich objawów, a do ustalenia dokładnej diagnozy wymagane są badania laboratoryjne. Skutki jednoczesnego zachorowania na grypę i COVID-19 nie zostały jeszcze w pełni poznane, ale jasne jest, że zapobieganie grypie jest w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą jest szczepionka.

Szczepienie przeciwko grypie

Bezpieczne szczepienie przeciwko grypie w tym sezonie jest bardzo ważne. Szczepionki powinny być traktowane priorytetowo dla pracowników służby zdrowia i osób starszych. Aby pomóc krajom zapewnić szczepienia tym, którzy najbardziej ich potrzebują, Strategiczna Grupa Doradcza WHO ds. Szczepień (SAGE) zaleca, aby kraje o ograniczonych zasobach na szczepienia przeciwko grypie nadały priorytet szczepieniom określonych populacji. Na przykład pracownicy służby zdrowia są narażeni na zwiększone ryzyko zarażenia się grypą i dlatego potrzebują ochrony. Szczepienie przeciwko grypie chroni nie tylko samych pracowników służby zdrowia, ale także ich rodziny i pacjentów, którzy często są szczególnie narażeni na choroby. Do pracowników służby zdrowia zalicza się również opiekunów w szpitalach i placówkach opieki długoterminowej, takich jak domy opieki, a także w społecznościach lokalnych. Szczepienia zmniejszają również prawdopodobieństwo absencji chorobowej, co jest ważne w kontekście tego, aby system opieki zdrowotnej był bardziej odporny na stres w czasie pandemii.

Grupy ryzyka

Nadchodzącej zimy osoby starsze staną w obliczu podwójnego zagrożenia COVID-19 i grypy, chorób, które są cięższe u osób powyżej 65 roku życia. Szczepionki powinny być priorytetem dla osób starszych, w tym osób korzystających z opieki długoterminowej, dziennej i domowej. Kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi problemami zdrowotnymi i dzieci poniżej piątego roku życia są również ważnymi grupami docelowymi szczepień przeciwko grypie. Powinny mieć również możliwość szczepień, w zależności od dostępności środków.

Objawy grypy

Objawy grypy mogą być łagodne lub ciężkie. Jednak powikłania grypy są zawsze niezwykle niebezpieczne: wirusowe zapalenie płuc, wtórne bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie zatok i zaostrzenie chorób przewlekłych, takich jak astma czy niewydolność serca. Nie wyklucza się zgonu, najczęściej występuje w grupach wysokiego ryzyka, a są to dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z osłabioną odpornością oraz osoby z ciężkimi chorobami przewlekłymi. Grypa może również pogorszyć przewlekłe stany chorobowe, takie jak rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma, choroba wieńcowa i zastoinowa niewydolność serca. Szczepienie i zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia wirusami grypy chroni przed powikłaniami choroby. Niezawodna ochrona przed grypą jest szczególnie ważna dla każdego z nas, gdy istnieje realne ryzyko zakażenia COVID-19.