Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Oznaki braku równowagi hormonalnej, które większość kobiet ignoruje

Zmiany hormonalne w ludzkim ciele zachodzą nieustannie, ale niewiele osób rozumie znaczenie i wagę tych zmian. Wiele kobiet uważa, że problemy hormonalne pojawiają się po 40-50 latach, ale pierwsze oznaki zaburzeń hormonalnych mogą pojawić się po 35 latach. Ich charakter zależy od stylu życia i diety. Co więcej, zanieczyszczenie powietrza i toksyny środowiskowe mogą mieć również negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Stabilny przyrost masy ciała

Jeśli pojawił się u ciebie stały przyrost masy ciała, nie zawsze oznacza to niezdrową dietę. Nadwaga może być oznaką braku równowagi hormonalnej. Zmiany poziomu kortyzolu „hormonu stresu”, który jest wytwarzany przez nadnercza, mogą prowadzić nie tylko do przybierania na wadze, ale także do odkładania się złogów tłuszczu w niektórych częściach ciała. Utrata masy ciała może być objawem choroby tarczycy (tyreotoksykozy), nadnerczy, cukrzycy.

Zmęczenie

Zmęczenie może być również oznaką braku równowagi hormonalnej, zwłaszcza jeśli osoba śpi wystarczająco dużo, ale budzi się zmęczona. Może się to zdarzyć z powodu zmian poziomu tego samego kortyzolu, który jest wytwarzany podczas stresu i niepokoju.

Zły humor

Zniechęcenie i obniżony nastrój, a także drażliwość, zwiększony lęk i depresja mogą być częściowo spowodowane nieprawidłowościami w tarczycy i podwyższonym poziomem hormonu tyreotropowego ( TSH) z powodu niedoczynności tarczycy.

Bezsenność i przerywany sen

Zaburzenia snu często pojawiają się u kobiet w okresie menopauzy. Bezsenność i przerywany sen mogą wystąpić z powodu poważnych zmian w równowadze hormonalnej. Niestety, te zaburzenia snu tylko pogarszają sytuację.

Nadmierne pocenie

Podobny nieprzyjemny objaw może również wskazywać na brak równowagi hormonalnej. Uderzenia gorąca (uczucie ciepła), nocne poty mogą pojawić się z powodu zaburzeń w funkcjonowaniu układu hormonalnego, w wyniku czego zmniejsza się lub zwiększa produkcja hormonu serotoniny.

Problemy trawienne

Jeśli występuje niestrawność, może to być spowodowane brakiem równowagi w trzech hormonach w przewodzie pokarmowym: gastrynie, sekretynie i cholecystokininie. Hormony te pomagają stymulować trawienie, a zaburzenie ich produkcji prowadzi do problemów w przewodzie pokarmowym.

Chęć na słodycze

Kolejną oznaką nierównowagi hormonalnej jest nadmierna chęć na słodycze, co może być spowodowane zaburzeniem metabolizmu węglowodanów.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być spowodowane nieprawidłowym poziomem testosteronu i dihydrotestosteronu w organizmie.

Co robić?

Jeśli przez długi czas zauważysz u siebie szereg powyższych objawów, powinieneś skonsultować się z endokrynologiem. Niezbędne badanie pozwoli ustalić dokładne przyczyny naruszeń i przeprowadzić prawidłowe leczenie. Leczenie projektowane jest z uwzględnieniem cech ciała, oddzielnie dla mężczyzn i kobiet. Aby ustalić przyczyny powyższych problemów, konieczne są odpowiednie badania. Jeśli zgodnie z wynikami badań ujawnią się odchylenia od normy, zaleca się kontakt z ginekologiem. Taki kontakt jest zalecany przynajmniej raz w roku.