Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Jak brak równowagi hormonalnej wpływa na zdrowie kobiet

Hormony. Przez całe życie - od okresu dojrzewania do menopauzy, a także przed i po - wpływają na nastrój kobiety, wygląd, wagę, popęd seksualny i nie tylko.

Estrogeny i progestren

To najsłynniejsze żeńskie hormony, które są produkowane głównie przez jajniki i bezpośrednio wpływają na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiety. Hormony te są synonimem kobiecości, ale ich głównym fizjologicznym zadaniem jest zapewnienie możliwości zapłodnienia komórki jajowej i jej przyczepienia do macicy. W pierwszej części cyklu miesiączkowego dominują estrogeny, dzięki czemu kobieta jest bardziej atrakcyjna seksualnie. Estrogeny stymulują współczulny układ nerwowy, dzięki czemu kobieta jest bardziej aktywna, łatwiej jest nawiązać związek. Skóra staje się bardziej różowa (poprawia się ukrwienie skóry) i zdrowsza. Piersi są powiększane pod wpływem estrogenów, ponieważ estrogeny mają niewielki wpływ na zatrzymywanie płynów. Jeśli wszystkie inne hormony działają w sposób zrównoważony, kobieta ma wspaniały nastrój, zwiększone libido, szczególnie przed owulacją. W drugiej fazie cyklu dominuje progesteron. Dzięki aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego kobieta staje się bardziej aktywna, bierna - celem natury jest zachowanie ewentualnej ciąży. Progesteron zmniejsza obrzęki, działa lekko moczopędnie, redukuje receptory estrogenowe zarówno w piersi, jak i macicy.

Pod koniec cyklu poziom estrogenu gwałtownie spada, wywołując nowy okres. Natura zapewniła kobietom w wieku rozrodczym możliwość zajścia w ciążę co miesiąc. Dlatego ciało kobiety jest jak roślina do produkcji hormonów, w której w tym okresie wszystko jest podporządkowane tworzeniu dzieci.

Nierównowaga

Brak równowagi w hormonach żeńskich objawia się zwykle nieprawidłowościami w cyklu miesiączkowym, mogą wystąpić wzmożone wzdęcia, nieprzyjemna tkliwość gruczołów sutkowych, nieregularne krwawienia, zmiany nastroju, przyrost masy ciała itp. Jeśli organizm wytwarza zbyt dużo estrogenu lub występuje niedobór progesteronu powodujący względny nadmiar estrogenu, kobieta może stać się nadpobudliwa i nerwowa. Brak równowagi hormonów może powodować ciężki zespół napięcia przedmiesiączkowego, który charakteryzuje się bolesnymi i opuchniętymi piersiami, wzdęciami, niskim progiem bólu i może zwiększyć się krwawienie miesiączkowe. Jeśli estrogen jest niski, często obserwuje się zmęczenie, może rozpocząć się depresja, a nawet upośledzenie funkcji poznawczych (upośledzenie pamięci) i spadek libido. Objawy kliniczne: uderzenia gorąca ze zwiększoną potliwością - szczególnie w nocy jak w okresie menopauzy, zwiotczenie piersi, zmiany cyklu miesiączkowego, wysychanie skóry i błon śluzowych itp.

To brak równowagi hormonów żeńskich powoduje PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego charakterystyczny dla kobiety. Nagłe zmiany nastroju i nieprzyjemne doznania fizyczne - bóle głowy, nieugięty apetyt itp. - nie powinny być przyjmowane jako normalne przed miesiączką, to objawy PMS. W przypadku wyraźnego PMS w drugiej fazie cyklu określa się poziom estrogenu i progesteronu, czasami wymagana jest kontrola hormonalna zarówno w pierwszej, jak i drugiej fazie cyklu. Lekarz ocenia nie tylko tempo poziomu każdego konkretnego hormonu zgodnie z określonym wiekiem i dniem cyklu, ale także ogólny obraz.