Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Jak uniknąć suchego naskórka od mycia rąk

Skóra jest jednym z najważniejszych narządów. Kształtuje nasz wygląd, kontroluje temperaturę i chroni przed infekcjami. Jednak szorstka, zgrubiała, łuszcząca się, swędząca lub boleśnie sucha skóra traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania - receptory stają się mniej wrażliwe, wzrasta ryzyko przedwczesnego starzenia się i uszkodzeń, a także zagrożenie infekcją. Zwykle skuteczne rozwiązania są dość łatwo dostępne i opierają się na codziennej pielęgnacji odpowiedniej dla suchej skóry.

Sucha skóra

Sucha skóra jest główną przyczyną chorób skóry, ponad 40% wizyt u dermatologów wiąże się z suchością skóry. Suchość może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występuje na rękach, nogach, kolanach i łokciach, a także na twarzy, ponieważ te obszary są najbardziej wrażliwe. Sucha skóra twarzy może być czynnikiem przedwczesnego starzenia. Kiedy skóra ciała wysycha, może stać się bardzo twarda, łuszcząca się i powodować intensywne swędzenie i ból. Jednak nie zawsze jest oczywiste, że suchość jest przyczyną tych problemów skórnych, w zależności od stopnia wysuszenia i dotkniętego obszaru ciała.

• Umiarkowanie sucha skóra

Na początku suchość może objawiać się lekką jędrnością lub lekką szorstkością.

• Sucha skóra

Jeśli skóra traci dalsze nawilżenie, staje się szorstka i może stać się spierzchnięta, łuszcząca się lub swędząca.

• Nadmiernie sucha skóra

Jeśli taka suchość pozostanie nieleczona, skóra może zostać uszkodzona, bardzo napięta, szorstka i popękana. Na tym etapie swędzenie może również stać się silne i bolesne.

Sucha skóra – co to znaczy?

Sucha skóra nie jest w stanie regulować swojego nawilżenia. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mogą osłabiać zdolność nawilżania skóry i prowadzić do przesuszenia skóry. Zbyt częste mycie rąk powoduje również wysuszenie rąk. Dlatego ważne jest, aby unikać produktów do pielęgnacji skóry zawierających drażniące składniki, takie jak zapachy i kolory. Zawsze sprawdzaj, czy produkt przeszedł testy dermatologiczne na skórze wrażliwej. Częste mycie lub długotrwałe gorące kąpiele, lub prysznice usuwają warstwę lipidów tworzących barierę ochronną skóry. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją i używać produktów odpowiednich dla skóry suchej. Szczególnie ważne jest, aby nie używać mocnych mydeł, które zmywają naturalne lipidy skóry.

Sucha skóra jest efektem ubocznym wielu leków. Typowe leki, które mają ten efekt uboczny, obejmują diuretyki kontrolujące ciśnienie krwi, które działają poprzez zwiększenie ilości wody wydalanej z moczem, a także niektóre antybiotyki i leki doustne zwalczające trądzik. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli uważasz, że leczenie może przyczynić się do wysuszenia skóry. Nadmierne promieniowanie UV może prowadzić do starzenia się skóry, a w rezultacie do wysuszenia. Zaleca się ograniczenie czasu kąpieli i obniżenie temperatury wody, ponieważ długotrwałe kąpiele mogą doprowadzić do odparowania wilgoci. Dziedziczność genetyczna wpływa również na równowagę nawilżenia skóry. Niektórzy ludzie mają tłustą skórę, inni suchą i te typy skóry są dziedziczne.