Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na zmarszczki - co możesz...

​Zmarszczki są naturalnym elementem procesu starzenia się, który prędzej czy później dotyka każdego z nas. Zmaganie się z nimi nie musi jednak...

Czytaj Więcej

Kilka oznak, że masz wrażliwą skórę

Sucha skóra to prawdziwy dar młodości i duży problem po 30 latach, jeśli nie zadbasz o jej odpowiednią pielęgnację. Powiemy ci, dlaczego występuje zwiększona suchość, jak usunąć jej objawy i co robić w celu zapobiegania.

Sucha skóra twarzy: główne objawy

Rodzaj skóry zależy od aktywności gruczołów łojowych. Za ich pośrednictwem z tkanki podskórnej usuwany jest tłuszcz, który jest niezbędny do ochrony, zatrzymywania wilgoci, kontroli tempa odnowy komórek naskórka i innych funkcji. Sucha skóra twarzy wyróżnia się tym, że na jej powierzchnię dostaje się mniej tłuszczu.

Jak sprawdzić, czy Twoja skóra jest sucha?

Aby wiedzieć, jak właściwie pielęgnować swoją twarz, ważne jest, aby dokładnie określić rodzaj skóry. Przy suchości oprócz objawów może pojawić się uczucie ściągnięcia bezpośrednio po kąpieli. Dyskomfort pojawia się również podczas długotrwałego przebywania na słońcu, nasila się zimą, kiedy na skutek pracy urządzeń grzewczych wilgotność powietrza w pomieszczeniach staje się krytycznie niska. Jest prosty test, który możesz wykonać w domu. Aby go wykonać, skóra musi być czysta - należy zmyć makijaż i nie nakładać na twarz żadnych kosmetyków. Po 3-4 godzinach od takiego przygotowania na twarz nakłada się cienki papier lub specjalne serwetki kosmetyczne - jedną na czoło i nos, dwie na policzki i kości policzkowe oraz jedną na brodę. Serwetki należy przycisnąć do twarzy przez kilka sekund i sprawdzić, czy nie są wilgotne. Kobiety z typem suchym nie będą miały śladów na żadnej z serwetek.

Przyczyny suchości

Dbanie o suchą twarz musi uwzględniać przyczyny, które spowodowały spadek poziomu nawilżenia skóry. Oprócz cech wrodzonych obejmują one:

Czynnik wieku - z biegiem lat ilość wydzielin wytwarzanych przez gruczoły łojowe stopniowo maleje. W rezultacie rodzaj skóry może się zmienić. Tak więc tłusta skóra staje się bardziej normalna, a normalna - sucha. Bardziej widoczne stają się również oznaki braku równowagi wodnej.

Wpływ zewnętrzny - często bardzo sucha skóra jest wynikiem różnych czynników zewnętrznych. Do głównych należą powietrze w pomieszczeniu przesuszane przez urządzenia grzewcze w zimnych porach roku, mycie twardą wodą i podmiana wody np. na wyjazdach, długotrwałe narażenie na wysokie temperatury i promieniowanie ultrafioletowe od słońca czy lamp opalających.

Niewłaściwa pielęgnacja - przy dużej suchości potrzebne są produkty, które nasycają skórę wilgocią, choć często wilgoć zastępuje się odżywieniem, w wyniku czego nasilają się objawy odwodnienia. Inne częste błędy to mycie gorącą wodą, użycie mydła alkalicznego, peelingi, stosowanie kosmetyków zawierających alkohol i produktów dekoracyjnych ze składnikami suszącymi w kompozycji.

Problemy z ciałem - ponieważ skóra jest największym organem w ludzkim ciele, błyskawicznie reaguje na pogarszający się stan zdrowia. Tak więc suchość może być wynikiem zaburzeń przewodu pokarmowego, układu nerwowego i hormonalnego, z łuszczeniem i zmianami koloru i struktury skóry, należy wykluczyć takie choroby, jak zapalenie skóry, egzema, łuszczyca itp.

Niewłaściwe odżywianie - niezrównoważona dieta powoduje brak składników odżywczych niezbędnych do utrzymania skóry, np. Niedobór witamin A, E, C i F objawia się łuszczeniem, matowością i utratą elastyczności, ten sam efekt często daje niedostateczne spożycie czystej wody pitnej.