Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Wskazówki dotyczące walki z otyłością u dzieci podczas pandemii

Lockdown podczas pandemii COVID-19 zaostrzył problem otyłości u dzieci.

Wpływ pandemii na dzieci

Według jednego z autorów badań, profesora Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Buffalo Miles Fate, warunki kwarantanny stworzyły „niekorzystne warunki dla zdrowego stylu życia” otyłych dzieci i młodzieży. Oprócz tego, że osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, otyłość i przewlekłe choroby serca, są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem, to długotrwały przymusowy pobyt w domu może zaostrzyć ich problemy, zwrócili uwagę naukowcy. Eksperci przeanalizowali styl życia dzieci, dietę, aktywność fizyczną oraz czas i jakość snu. W efekcie okazało się, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku uczestnicy eksperymentu zaczęli codziennie spać i jeść więcej. W tym samym czasie dzieci zaczęły spożywać bardziej szkodliwe pokarmy - czerwone mięso, słodkie napoje i fast foody. Aktywność fizyczna zmniejszyła się o dwie godziny tygodniowo, a czas spędzany przed telewizorami, komputerami i innymi urządzeniami wzrósł średnio o pięć godzin.

Otyłość

Z każdym rokiem problem otyłości staje się coraz bardziej istotny. Nadwaga i związane z nią powikłania występują nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, a liczba przypadków rośnie z każdym rokiem. Lekarze twierdzą, że główną przyczyną otyłości u dzieci jest nadmierne spożycie kalorii. Mniej powszechnymi czynnikami zwiększającymi ryzyko otyłości są:

• brak aktywności fizycznej;

• dziedziczność;

• zaburzenia metaboliczne;

• patologia endokrynologiczna (niedoczynność tarczycy, nadmiar hormonów nadnerczy);

• niewłaściwa rutyna, brak snu;

• przyjmowanie niektórych leków przez długi czas (hormony, leki przeciwdepresyjne);

O tym, że dziecko jest otyłe lub ma nadwagę, decyduje wskaźnik masy ciała. Ten wskaźnik jest obliczany przez podzielenie wagi przez wysokość, podniesioną do drugiego stopnia. Nie wolno nam zapominać o psychologicznych kompleksach, które wywołuje u dziecka nadwaga.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie otyłości dziecięcej, niezależnie od jej przyczyny, jest procesem złożonym i długotrwałym, wymagającym udziału nie tylko lekarzy, ale także rodziców dziecka. Ważne jest, aby każdy członek rodziny rozumiał znaczenie wszystkich zalecanych czynności i postępował zgodnie z instrukcjami dietetyka i innych specjalistów. Ważne jest, aby rodzice i wszyscy członkowie rodziny dawali właściwy przykład i prowadzili zdrowy styl życia.

Aktualne wytyczne kliniczne dotyczące leczenia otyłości 1. i 2. stopnia u dzieci obejmują przede wszystkim dietę i aktywność fizyczną. Metabolizm dziecka jest znacznie bardziej intensywny niż dorosłego, więc kluczem do sukcesu jest przestrzeganie podstawowych zasad żywieniowych. Dieta dziecka z nadwagą opiera się na następujących zasadach:

• minimum słodkich i tłustych potraw, sól;

• regularne picie czystej wody w wystarczających ilościach;

• ostatni posiłek 3 godziny przed snem;

• wykluczenie fast foodów, napojów gazowanych, frytek itp.

Aktywność fizyczna nie tylko przyspieszy utratę wagi, ale także napnie skórę i wzmocni mięśnie. Zestaw ćwiczeń budowany jest z udziałem lekarza prowadzącego i uwzględnia początkową masę ciała dziecka, jego wiek oraz życzenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o gry sportowe, zawody, codzienną gimnastykę czy trening siłowy, ruch powinien sprawiać przyjemność.