Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Jakie składniki odżywcze są zalecane w ciąży?

Wiele składników odżywczych w trakcie ciąży jest szczególnie ważne dla właściwego funkcjonowania organizmu kobiety.

Wapń

Ten mikroelement pełni w organizmie funkcje plastyczne i strukturalne - bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej; nadaje stabilność błonom komórkowym, bierze udział w realizacji komunikacji międzykomórkowej; jest niezbędny do prawidłowej pobudliwości tkanki nerwowej i kurczliwości włókien mięśniowych, jest aktywatorem szeregu enzymów i hormonów, niezbędnym składnikiem układu krzepnięcia krwi; uczestniczy w regulacji przepuszczalności błon komórkowych, sprzyja eliminacji z organizmu soli metali ciężkich i radionuklidów, działa antyoksydacyjnie. Dorastające dziecko otrzymuje od matki wapń, którego potrzebuje, dlatego w celu budowy kości, a w przyszłości zębów dziecka. Zdrowa kobieta w ciąży powinna otrzymywać co najmniej 1000 mg wapnia i nie więcej niż 2500 mg dziennie. Najlepszymi dietetycznymi źródłami wapnia są jogurt, mleko, wzbogacony sok owocowy, ser, tofu i twarożek.

Cholina

Jest ważnym związkiem organicznym biorącym udział w różnych procesach fizjologicznych - od utrzymania prawidłowej budowy komórek po funkcjonowanie układu nerwowego. Cholina pomaga zapobiegać rozwojowi wad cewy nerwowej u dziecka i wspomaga rozwój mózgu. Cholina bierze udział w osteogenezie i może pomóc w zapobieganiu wysokiemu ciśnieniu krwi u kobiety w ciąży. Kobieta w ciąży powinna otrzymywać od 450 do 3500 mg dziennie. Źródła choliny w pożywieniu to jajka, dorsz, łosoś, wołowina, brokuły.

Kwas dokozaheksaenowy

Kwas dokozaheksaenowy jest jednym z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Pomaga stymulować rozwój mózgu i wzroku u dziecka, a u matki może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca w przyszłości. Kobieta w ciąży powinna otrzymywać dziennie 300 mg kwasu dokozaheksaenowego. Źródła PUFA to tłuste ryby (łosoś, sum, tuńczyk), owoce morza (krab błękitny), jajka.

Kwas foliowy

Kwas foliowy ma szczególne znaczenie dla procesów wzrostu i rozwoju, wpływa pozytywnie na metabolizm tłuszczów w wątrobie, wymianę cholesterolu i szeregu witamin. Pomaga chronić dziecko przed rozwojem wad cewy nerwowej (w pierwszych 30 dniach ciąży), a także zapobiega poronieniom i przedwczesnemu porodowi. U kobiet w ciąży kwas foliowy zapobiega anemii. Kobieta w ciąży powinna codziennie otrzymywać 600 mcg kwasu foliowego. Najlepszymi źródłami kwasu foliowego w naturze są soczewica, szpinak, ryż, brokuły i sok pomarańczowy.

Jod

Pierwiastek śladowy jod wspomaga procesy energetyczne, zwiększa obronę immunologiczną. Jest niezbędny dla rozwoju mózgu i układu nerwowego, zapobiegając opóźnieniu wzrostu, znacznemu upośledzeniu umysłowemu i głuchocie. Ważny jest również w zapobieganiu poronieniom i urodzeniu martwego dziecka. Dla przyszłej mamy jod jest ważny dla zdrowia tarczycy. Zdrowa kobieta w ciąży powinna otrzymywać co najmniej 250 mcg (i nie więcej niż 1100 mcg) jodu dziennie. Źródła jodu to sól jodowana, dorsz, jogurt, twarożek, pieczone ziemniaki ze skórką.

Żelazo

Ten pierwiastek śladowy odgrywa ważną rolę w organizmie, jego główną funkcją jest transport tlenu do tkanek. Jest także ważnym składnikiem wielu enzymów w organizmie i wspiera funkcje odpornościowe. Ten śladowy minerał pomaga zapobiegać przedwczesnemu porodowi i zapobiega anemii u kobiet w ciąży. Dieta kobiety ciężarnej powinna zawierać co najmniej 27 mg (i nie więcej niż 45 mg) żelaza dziennie. Źródła żelaza w żywności obejmują zboża pełnoziarniste, białą fasolę w puszkach, wołowinę, jagnięcinę, kurczak, owoce i warzywa oraz warzywa liściaste.