Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Jak dobrać oprawki okularowe dla dzieci?

Skuteczność korekcji wzroku w dużej mierze zależy od poprawności wybranej oprawki. Jeśli okulary powodują dyskomfort u dziecka, to te najpewniej odmówi ich noszenia. Jeśli dopasowanie oprawek do twarzy jest nieprawidłowe, korekta stanie się bezsensowna, a nawet szkodliwa - okulary mogą wywoływać dyskomfort w oczach, zawroty głowy i bóle głowy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, według jakich kryteriów wybiera się ramkę dla dzieci.

Rozmiar modelu

Ten parametr jest niezwykle ważny. Mała ramka ściska skronie i uszy dziecka, wywołuje ból głowy, w wyniku czego po prostu dziecko odmawia noszenia okularów. Duża oprawka będzie stale przesuwać się w kierunku czubka nosa i może spaść, gdy dziecko poruszy głową. W tym przypadku nie ma mowy o normalnej korekcji wzroku. Góra powinna pokrywać się z linią brwiową lub zaczynać się tuż pod brwiami. Wąskie oprawki nie są odpowiednie dla dzieci: wzrok dziecka jest często skierowany do góry, dlatego ważne jest, aby soczewki pasowały do spojrzenia pod każdym kątem. Dolna część nie powinna leżeć na policzkach, wtedy powoduje dyskomfort. Jeśli chodzi o szerokość okularów, lepiej, aby nie wykraczały poza granice twarzy.

Zaczepy na uszy

Długość i konstrukcja zauszników decyduje o tym, jak mocno okulary będą trzymać się głowy. Przy długich zausznikach oprawka będzie się stale przesuwać, a w za krótkich - soczewki okularowe będą zbyt blisko oczu. Przy niewłaściwej długości zauszników okulary będą ściskać głowę w okolicy skroni. W przeciwieństwie do opraw dla dorosłych, ramki dla dzieci często mają połączone zauszniki: główna część jest sztywna, a końce są elastyczne. Oprawki z haczykowatymi zausznikami polecane są przedszkolakom, zapewniają stabilne ułożenie okularów na twarzy nawet podczas aktywnych zabaw. Okulary dla najmłodszych często uzupełniane są elastycznymi bandażami, które można przymocować do końców skroni lub całkowicie je zastąpić. Takie bandaże delikatnie, ale ściśle przylegają do głowy i zapewniają prawidłowe zamocowanie okularów na twarzy.

Mostki i noski

Dziecięcy grzbiet nosa jest niski i płaski, dlatego dla lepszego dopasowania okularów warto wybrać oprawki z noskami, najlepiej takie, które można regulować. Aby ostatecznie dokonać wyboru, najlepiej jest przymierzyć wcześniej ramki. Jeśli między grzbietem nosa a mostkiem są szczeliny, okulary mogą się ześlizgnąć, zwłaszcza w przypadkach, gdy konieczne jest założenie ciężkich soczewek. Jeśli rama naciska na grzbiet nosa, musisz wybrać większy rozmiar, w przeciwnym razie dziecko może odczuwać ból głowy.

Wybór materiałów

Ten wybór w dużej mierze zależy od twoich preferencji, ponieważ zarówno modele plastikowe, jak i metalowe mają swoje zalety i wady. Metalowe ramy są trwalsze, co oznacza mniejsze ryzyko pęknięcia. W przeciwieństwie do modeli plastikowych metalowe są zazwyczaj wyposażone w regulowane noski, co pozwala dopasować okulary w miarę dorastania dziecka. Plastikowe oprawki są hipoalergiczne, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla dzieci. Jednak dopasowanie takiej ramy jest niezwykle problematyczne, ponieważ noski w modelach plastikowych są zwykle statyczne.

Szukasz odpowiednich okularów dla swojego dziecka? Sprawdź oferte na https://salonsuperoptyk.pl/okulary-dla-dzieci-krakow/b_wgxm