Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Ciąża i szczepienia COVID-19

Wszelkie dane pokazują, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężką chorobę wywołaną przez COVID-19. Dane obserwacyjne pokazują, że chociaż szanse na poważne skutki zdrowotne są niskie, kobiety w ciąży z COVID-19 mają zwiększone ryzyko ciężkiej choroby. Ponadto kobiety w ciąży z COVID-19 są narażone na niekorzystny wpływ choroby na płód takie jak poród przedwczesny, w porównaniu z kobietami w ciąży bez COVID-19.

Szczepienia

Istnieją ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionek COVID-19 dla kobiet w ciąży. Do czasu uzyskania wyników z badań klinicznych i dodatkowych badań dostępne są tylko ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionek COVID-19, w tym szczepionek mRNA podawanych w czasie ciąży. Obecnie dostępne są ograniczone dane z badań toksyczności rozwojowej i reprodukcyjnej zwierząt. Nie wykazano żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa u szczurów, które otrzymały szczepionkę Moderna COVID-19 przed ciążą lub w jej trakcie. Trwają badania nad szczepionką Pfizer-BioNTech. Obaj producenci szczepionek monitorują kobiety w trakcie badań klinicznych, które zaszły w ciążę.

Nieco o szczepionkach

Szczepionki mRNA nie zawierają żywego wirusa wywołującego COVID-19 i dlatego nie mogą wywoływać COVID-19. Ponadto szczepionki mRNA nie oddziałują z DNA człowieka, ponieważ mRNA nie przedostaje się do jądra komórki. Komórki szybko rozkładają mRNA. Na podstawie tego, jak działają szczepionki mRNA, eksperci uważają, że jest mało prawdopodobne, aby stanowiły one szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Jednak rzeczywiste ryzyko szczepionek mRNA dla kobiety w ciąży i jej płodu jest nieznane, ponieważ szczepionki te nie były badane u kobiet w ciąży. W tej chwili zaleca się, aby kobiety w ciąży były jednymi z pierwszych, które otrzymały szczepionkę, ponieważ są one narażone na zwiększone ryzyko narażenia na wirusa, który powoduje COVID-19 i ciężką chorobę COVID-19.

Zaszczepienie jest osobistym wyborem kobiet w ciąży

Osoby, które są w ciąży i należą do grupy, której zaleca się podanie szczepionki COVID-19, na przykład personel medyczny, mogą zdecydować się na szczepienie. Rozmowa między pacjentkami w ciąży i ich lekarzami może pomóc im zdecydować, czy zaszczepić się szczepionką, która została dopuszczona do stosowania w ramach zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach. Kluczowe kwestie, które pacjentki w ciąży mogą omówić ze swoim lekarzem, obejmują:

• Prawdopodobieństwo narażenia na SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19

• Ryzyko COVID-19 dla nich i potencjalne ryzyko dla ich płodów

• Co wiadomo na temat szczepionki: jak dobrze działa ochrona organizmu, znane skutki uboczne szczepionki w czasie ciąży

Skutki uboczne szczepionek

Efekty uboczne mogą wystąpić po otrzymaniu jednej z dwóch dostępnych szczepionek COVID-19, szczególnie po drugiej dawce. Nie ma na dziś dowodów, aby sądzić, że te działania niepożądane były inne u kobiet w ciąży niż u osób niebędących w ciąży. Kobietom w ciąży, u których po szczepieniu wystąpi gorączka, można zalecić przyjmowanie paracetamolu, ponieważ gorączka wiąże się z niekorzystnymi skutkami ciąży. Acetaminofen może być oferowany jako opcja dla kobiet w ciąży, u których występują również inne objawy poszczepienne.