Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Hormony odpowiedzialne za przyrost masy ciała u kobiet

Hormony i waga są ze sobą powiązane, zwłaszcza u kobiet. W zależności od wieku, pory roku, fazy cyklu miesiączkowego, a nawet nastroju poziom hormonów spada lub rośnie. W związku z tym zmienia się również waga kobiety - maleje lub rośnie.

Hormony tarczycy

Praca tarczycy może zostać zakłócona, a produkcja hormonów w tym przypadku jest znacznie zmniejszona. Prowadzi to do przyrostu masy ciała. Ten stan nazywa się niedoczynnością tarczycy. Dzięki niemu temperatura ciała spada poniżej 36,6 stopnia. Osoba czuje chłód, chce napić się czegoś gorącego, a jednocześnie coś zjeść. Oznacza to, że niewłaściwa dieta pogarsza problemy z tarczycą. Przede wszystkim - skontaktuj się z endokrynologiem, oddaj krew do analizy. Możesz otrzymać leki hormonalne. Hormony mają za zadanie stymulować metabolizm, czyli bezpośrednio przyczyniają się do przetwarzania tłuszczu. Uporządkuj swoją dietę. Jedz chude warzywa, niesłodzone owoce, błonnik, otręby, białe ryby, chude mięso, twaróg.

Insulina

Jest to hormon trzustki i pełni ważne funkcje, w tym pomaga kontrolować wagę. To insulina oddziałuje na cukier - sprzyja jego przenikaniu do wszystkich tkanek i narządów ludzkiego ciała. Gdy tylko insulina wzrośnie, poziom glukozy spada i osoba ponownie odczuwa brutalny głód. Skontaktuj się z lekarzem, sprawdź poziom cukru we krwi. Ćwicz przynajmniej 4 godziny w tygodniu. Unikaj przetworzonej żywności, alkoholu, późnych przekąsek, sztucznie słodzonych napojów itp. Skup się na warzywach i ziołach (4-5 porcji dziennie) i owocach sezonowych (3 porcje dziennie). Spożywaj tłuste ryby, orzechy, oliwę z oliwek, siemię lniane itp. Zmniejsz kalorie do 2000-2200 kalorii na dzień. Pij do 2-3 litrów wody dziennie.

Leptyna

Leptyna kontroluje metabolizm i reguluje głód. Jej główną funkcją jest poinformowanie komórek mózgowych, że nadszedł czas, aby wykorzystać zgromadzone rezerwy tłuszczu do uzupełnienia energii. Jeśli hormon nie jest rozpoznawany przez organizm, rozwija sie odporność na leptynę. W tym przypadku organizm decyduje, że znajduje się w stanie wygłodzenia i stara się gromadzić jeszcze więcej tłuszczu. To brak równowagi leptyny jest najczęstszą przyczyną otyłości. Śpij co najmniej 7-8 godzin dziennie. Brak snu prowadzi do spadku poziomu leptyny. Jedz co 2 godziny. Unikaj przetworzonej żywności, jedz nie więcej niż 3 porcje owoców dziennie i jedz ciemnozielone warzywa liściaste. Pij dużo wody - odwodnienie może wywołać uczucie głodu.

Grelina

Grelina pośrednio wpływa na głód. Jeśli żołądek jest całkowicie pusty, czujesz głód. Grelina sygnalizuje mózgowi apetyt. Im dłuższa przerwa w jedzeniu, tym silniejsze uczucie głodu. Jedz małe posiłki co 3 godziny. Staraj się jeść zdrowe i pełnowartościowe potrawy, które długo nasycają: ryby, kasza gryczana, produkty mleczne, dania warzywne itp. Wypij szklankę wody 20 minut przed posiłkiem. Dbaj o kondycję podczas uprawiania sportu.

Estrogeny

Estrogeny regulują cykl menstruacyjny i mogą osłabiać apetyt. Normalny poziom estrogenu przyczynia się do racjonalnego spożycia tkanki tłuszczowej. Przed miesiączką spada produkcja estrogenu, zwiększa się apetyt kobiety. Bez aktywnego udziału estrogenu progesteron traci zdolność spalania tłuszczu i regulowania metabolizmu wody i soli. Dlatego właśnie w tym okresie wzrasta masa ciała. Unikaj estrogenów roślinnych - kawa, ziarna i piwo są obfite. Jedz sfermentowane produkty mleczne - kefir, jogurt naturalny. Pomogą poprawić pracę jelit i złagodzić zaparcia.