Najnowsze artykuły

Co należy wiedzieć o implantach...

Czy szukasz sposobu na zastąpienie jednego lub kilku brakujących zębów? Implanty stomatologiczne są lepszą opcją, aby naprawić swój uśmiech. Implanty...

Czytaj Więcej

Czego unikać w trakcie ciąży?

,W trakcie ciąży wiele aktywności jest wskazanych dla zachowania zdrowia i równowagi psychicznej. Jest jednak także zestaw czynności, które są zdecydowanie niewskazane.

Nie ma specjalnej diety dla kobiet w ciąży

To powinna być tylko zdrowa dieta, i nie ma potrzeby, aby świadomie jeść „dla dwojga” - trzeba nieco zwiększyć ilość pokarmu w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zbyt dużo jedzenia może być szkodliwe dla dziecka. Mięso, drób, jajka i ryby muszą być dobrze wypieczone / upieczone / ugotowane. Mleko powinno być przynajmniej pasteryzowane, podobnie jak produkty z niego wykonane; warzywa i owoce - myte. Dzięki temu kobieta jest mniej narażona na groźne infekcje. Kobieta potrzebuje więcej żelaza w czasie ciąży i zasadniczo zapotrzebowanie to można pokryć, jeśli zostanie ustalona normalna dieta, ale lekarz może przepisać suplementy żelaza lub kompleks multiwitaminowy. Skoro mówimy o zdrowej diecie, to oczywiście nie obejmuje ona ciast, kiełbas i makaronów instant. Jeśli jednak ciąża przebiega normalnie, a kobieta nie ma chorób przewlekłych, to ani dla niej, ani dla dziecka nie będzie śmiertelnego zagrożenia, jeśli czasami zje coś niezdrowego.

Nie pijemy alkoholu

Kategorycznie nie wolno pić alkoholu podczas ciąży. Alkohol ma działanie teratogenne, to znaczy zaburza rozwój płodu. Dziś dużo już wiemy o płodowym zespole alkoholowym, kiedy kobieta regularnie pije duże dawki alkoholu. Jednocześnie nikt nie może z całą pewnością powiedzieć, że kieliszek wina do ciąży doprowadzi do poważnych konsekwencji.

Leki

W pierwszym trymestrze znaczny wzrost temperatury jest niezwykle niebezpieczny dla płodu (stąd zakaz chodzenia w tym okresie do sauny). W związku z tym konieczne jest przyjmowanie paracetamolu i, jeśli to możliwe, leczenie choroby podstawowej (jeśli jest to ostra infekcja wirusowa dróg oddechowych, to niestety nie będzie można jej wyleczyć, ale taka infekcja sama w sobie nie przyniesie szkody). Jeśli kobieta ma epilepsję, ciężką depresję lub jakąkolwiek inną chorobę, która bez leczenia doprowadzi do poważnych konsekwencji, to razem z lekarzem konieczne jest zrozumienie, które leki przyniosą więcej pożytku niż szkody. W innych przypadkach ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie leków, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży: zdecydowana większość leków jest słabo przebadana u kobiet w ciąży. To, czego najlepiej unikać, to ziołolecznictwo. Kojące zioła stosowane w leczeniu infekcji dróg moczowych są słabo poznane, niosą ze sobą nieznane zagrożenie dla kobiet w ciąży i nie udowodniono, że są skuteczne.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży. Brak aktywności jest niewskazany w trakcie ciąży. Intensywność treningu zależy od sprawności, chorób współistniejących i cech. Zdecydowanie nie warto uprawiać sportów kontaktowych oraz na przykład nurkować. Typowe zalecenie to 30-minutowe treningi 5-7 razy w tygodniu, ale możesz zacząć od 10 minut dziennie. Badania ultrasonograficzne (USG) są bardzo ważne podczas ciąży i obecnie istnieją dowody na to, że ta metoda jest bezpieczna.